Tegyen fel kérdéseket, vagy ossza meg javítási tapasztalatát az autós fórumon. Iratkozzon fel frissítésekre, így nem hagyja ki az új útmutatókat.
Az alkalmazás letöltéséhez:
Autós kiadások, autós napló és a alkatrészcsere-ütemezés; kedvenc anyagok, jegyzetek és dokumentumainak mentése
Milyen komponensek alkotják a jármű csillapító rendszerét?
A csillapító rendszer részét képezik a rugók, a toronycsapágy szilentek, a perselyek, és a lengéscsillapítók. Ez utóbbi lehet egycsöves (monotube), vagy kétcsöves (win tube), hidraulikus (olajos lengéscsillapítók), vagy gázos, valamint fix vagy állítható csillapítású. A lengéscsillapító rudakat porvédők védik. Az állítható komponensek futóműbeállító csavarral is el vannak látva. A légrugós felfüggesztés működési mód kapcsolót, kompresszort, és légrugókat is tartalmaz. A rugós felfüggesztésnél az lökéscsillapításra laprugók szolgálnak.
Hogyan működik a csillapító rendszer?
A lengéscsillapító rendszer csökkenti az autó karosszéria kilengésének mértékét, és elnyeli az ütéseket. Amikor a járművel úthibákon hajtanak keresztül a rugó összenyomódnak, majd visszaállnak az eredeti állapotukba, így biztosítva a kerekek úttal való folyamatos kapcsolatát. A lengéscsillapító belsejében lévő dugattyú mozgása révén hidraulikus nyomást képez, és létrehozza a csillapításhoz szükséges ellenállást. Az elasztikus légrugók a hasmagasságnak megfelelően, a formájuk megváltoztatása révén nyelik el az ütéseket. A laprugók az autó terhelésének függvényében összenyomódnak, majd visszanyerik eredeti formájukat, így biztosítva a lágy rugózású megfelelő lengéscsillapítást.
Mit foglal magába a csillapító rendszer javítása?
A csillapító rendszer alkatrészeinek legtöbbjét saját kezűleg is kicserélheti. Tengelyenként párban cserélendők, még abban az esetben is, ha csupán az egyikük hibásodott meg. Ehhez először egy autóemelővel fel kell emelni a járművet és el kell távolítani a kerekeket. A beépítési helyeket és a vezetőket meg kell tisztítani, és a toronycsapágy szilentet, porvédőket, és az ütközőt szükség esetén ki kell cserélni. A rugó kiszereléséhez szükség esetén speciális rugóösszehúzót kell használni. Az új lengéscsillapítót a beszerelését megelőzően 3-5 alkalommal manuálisan össze kell nyomni.